skip to Main Content

Відповідальний власник – запорука комфортного життя тварини

4 жовтня відзначається Всесвітній день захисту тварин. В цьому році визначна дата – 90-річниця з дня заснування свята.

Протягом останнього десятиліття ми з вами є свідками ситуації, коли на вулицях Києва опиняються десятки тисяч домашніх тварин, внаслідок недбалого, безвідповідального утримання.

Саме тому, 24 грудня 2020 року Київська міська рада своїм рішенням № 20/20 затвердила Київську міську цільову програму контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2020 – 2022 роки.

Заходи Київської міської цільової програми контролю за утриманням домашніх тварин та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2020-2022 роки розроблена відповідно до “Європейської конвенції захисту домашніх тварин”, а також чинного законодавства України в цій сфері.

Станом на сьогодні є невирішеними повною мірою такі питання:

 • будівництво міського центру захисту тварин європейського зразка, створення притулків для тварин, будівництво міського кладовища для захоронення тварин;
 • необхідність продовження та збільшення кількості інформаційно-просвітницьких акцій щодо відповідального та гуманного ставлення до тварин;
 • необхідність створення в достатній кількості зручних та облаштованих публічних просторів для власників тварин, забезпечення сприятливих умов для співіснування людей та тварин у місті;
 • забезпечення функціонування, вдосконалення, популяризації інформаційної системи “Реєстр домашніх тварин” як дієвого механізму заохочення власників тварин до реєстрації та вакцинації тварин, пошуку загублених тварин, обліку безпритульних тварин міста Києва;
 • зменшення кількості безпритульних тварин у місті Києві гуманними методами та максимально їх прилаштування відповідальним власникам;
 • значні обсяги неконтрольованого розведення домашніх тварин;
 • проблематика безвідповідального та жорстокого ставлення власників до своїх тварин, а також жорстоке ставлення людей до безпритульних тварин.

Станом на червень 2016 рік в Києві зафіксовано понад 400 тисяч домашніх тварин.

За період 2017-2019 року було простерилізовано більше 23 тисяч безпритульних тварин. Упродовж 10 років одна нестерилізована пара собак здатна дати приплоду 62 тисячі особин, а пара котів 80,4 тисячі особин. За цей період кількість пролікованих  безпритульних тварин збільшилась у динаміці на 250 % у порівнянні з попередніми роками.

Як свідчить позитивна світова практика, найкращим методом, що запобігає ураженню грунту відходами життєдіяльності тварин, є налагоджена система збору та утилізації відходів на території вигулу та проживання тварин (дитячі майданчики, парки, сквери тощо). Саме тому в місті Києві активно встановлюються контейнери для збору відходів, які в подальшому відправляються на утилізацію.

Але, наявність контейнерів не приносить жодної користі, коли власники нехтують правилами і не прибирають за своїми улюбленцями. Тому, формування свідомого, відповідального громадянина є першочерговою задачею. Багато тварин залишаються на вулицях або потрапляють до притулків саме через безвідповідальне ставлення до них.

Для ефективної реалізації проекту заплановано будівництво Центру захисту тварин, який передбачатиме весь спектр надання ветеринарних послуг, у тому числі наявність клініки, притулку і готелю для тварин.

Зведення Центру відбуватиметься протягом 39 місяців. Будівництво відбуватиметься у 4 етапи:

 • Перший етап – це будівництво чотирьох поверхової ветеринарної клініки з найновітнішим устаткуванням і величезними можливостями у лікуванні тварин, що розрахована на одночасний прийом 55 котів і 108 собак. У складі лікарні буде карантинний блок на 3 поверхи, розрахований на 100 тварин, а також трансформаторна підстанція і котельня. Строк будівництва лікарні за проектом займатиме близько 17 місяців;
 • Друга черга – це будівництво ветеринарного готелю, розрахованого на 38 собак і 22 котів;
 • Третя черга будівництва – це притулок для котів, розрахований на 120 котів;
 • Четверта – 547 вольєрів для утримання собак.

Дуже важливим етапом в реалізації програми є будівництво міського кладовища для тварин, оскільки часто-густо в парках, скверах, навіть на клумбах ми спостерігаємо картину, коли з’являються могилки домашніх улюбленців. Таким власниками потрібно розуміти, що своїми діями вони порушують не лише естетичний вигляд міста, парку, двору, а й наражають на небезпеку оточуючих, оскільки це може призвести до розповсюдження небезпечних інфекцій.

ЧИ ЗАХИЩЕНІ ТВАРИНИ ЗАКОНОДАВСТВОМ?

Чинне законодавство передбачає такі види покарання за жорстоке поводження з тваринами:

 • стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює, що:
  Жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило їх мучення, завдало їм фізичного болю, страждань, але не спричинило тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, а також інші порушення правил утримання, поводження та транспортування тварин, передбачені законодавством, – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені щодо двох і більше тварин або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб, з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

 • стаття 299 Кримінального кодексу України встановлює, що:
  1. Жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.
  2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, – караються обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
  3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю або у присутності малолітнього чи неповнолітнього, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Левова частка порушень, які передбачені наведеними статтями, залишаються безкарними. Притягнення до відповідальності за жорстоке поводження з тваринами, скоріш за все виняток, а ніж усталена практика. Відповідно безкарність порушує ще більшу кількість порушень.

Підсумовуючи вище сказане, хочеться побажати нам усім стати трошки добрішими в своєму відношенні до тварин, що би наше спільне співіснування стало комфортним та безпечним для всіх. А також відповідальними щодо домашніх та безпритульних тварин – спочатку сім разів подумати, зважити всі “за” і “проти”, а потім лише приймати рішення заводити чи не заводити домашнього улюбленця. В протилежному випадку безвідповідальне ставлення призводить до того, що люди стають не “домом”, а радше “вироком” для тварин.

Джерело: vechirniy.kyiv.ua