skip to Main Content

Парк “Наталка” – місце для людей

Колись давно вважалося, що Київ неможливий без Печерської Лаври. Пізніше додалися Андріївська церква, Маріїнський палац, Володимирський собор, парк ім. Тараса Шевченка, башточки першого корпусу КПІ і навіть старовинний Поділ. Тепер Київ важко уявити й без парку «Наталка» на Оболоні.

На місці занедбаного урочища столична Оболонь та й увесь Київ тепер мають парк, який цілком справедливо вважається взірцевим.

Комплексна реконструкція ландшафтного простору розпочали ще в 2013 році, але на фінішну пряму роботи вивела коменда чинного мера столиці Віталія Кличка. Згадаємо: перша спроба реконструкції парку в 2013 році привела до активних протестів — навіть була створена громадська організація (ГО) «Парк Наталка». «Парк в урочищі «Наталка» колись хотіли забудувати. Громада відстояла. А ми зробили так, аби він виглядав не як сміттєзвалище, а відповідав усім стандартам відпочинку. Можу сказати, як людина, яка багато подорожувала світом, такої кількості парків та зелених зон в інших містах немає. Але нам всі парки потрібно привести до ладу», — сказав Віталій Кличко.

Згодом активісти знайшли спільну мову з районною й міською владою — після тривалого конструктивного діалогу й взаємних компромісів позитивного результату таки пощастило досягти. Заплановані під забудову земельні ділянки повернули у власність міста, щоб тут, у давньому урочищі, з’явився парк. Такий прецедент продуктивного спілкування громадськості й влади послужив прикладом для багатьох інших ініціативних груп і громадських організацій у Києві.

Першу чергу парку «Наталка» Віталій Кличко відкрив 25 травня 2017 року, а вже за рік, 13 липня 2018 року, була відкрита друга черга. «Парк «Наталка» є золотим стандартом. Я вважаю, що він кращий, аніж Центральний парк у Нью-Йорку. Адже там немає такого дивовижного виду на Дніпро», — сказав Віталій Кличко ще в 2018 році. Але ж унікальність парку «Наталка» не лише у краєвидах.

Разом із своєю командою чинний мер зробив усе можливе, щоб місце відпочинку було зручним для людей. А сьогодні парк «Наталка» щодня відвідують близько десяти тисяч киян і гостей столиці — це якщо йдеться про будні. Якщо ж говорити про вихідні й святкові дні, то «Наталка» гостинно зустрічає приблизно сто тисяч відвідувачів.

Чому ж люди обирають для відпочинку саме «Наталку»? Відповідь не стала таємницею. Річ у тому, що це місце зроблене для людей. Тут є пандуси для людей з обмеженими можливостями (ось вам інклюзивність реальна, а не вигадана), є вбиральні й урни (а саме цього не вистачає у багатьох громадських просторах), є система поливу, огорожі, доріжки, лави… Більше того, парк стає місцем, де мешканці Оболоні можуть займатися фізичною культурою і спортом, адже тут є не тільки дитячі, але й спортивний і тренажерний майданчики.

Чи можна вважати, що все бездоганно? Звичайно, ні. На думку Дмитра Аранчія, архітектора, засновника Dmytro Aranchii Architects, «як для Києва, парк Наталка заслуговує на оцінку п’ять з мінусом. Для світової практики – на трієчку. Але важливо зрозуміти: те, що подібна реконструкція відбулася, – це вже добре. Це досвід. Тепер ми маємо змогу вчитися на цих помилках…».

А ось думка Семена Поломаного, засновника архітектурної студії Zemlia: «…цей парк реконструювали за проектом, що застарів відносно сучасної філософії та ландшафтної архітектури. Для початку, варто було дослідити це місце. Із чим пов’язаний парк Наталка? Тут колись були дніпровські луки, тут є кессон. Це можна було зафіксувати у дизайні, а не у формальному викладені плитки, створенні квітників і розставленні лавок. Усе це декоративність, яка не враховує історію цього місця, його духу й природи…».

Та громада Оболоні вдячна меру Віталію Кличку і його команді. Замість забудови багатоповерхівками район отримав прекрасний рекреаційний простір, добре пристосований до потреб людей різного віку. І старовинне урочище не загинуло під товстим шаром бетону, а почало нове життя, сповнене дитячим сміхом і пахощами трави й шашликів.

Недарма ж за зразком «Наталки» на Оболоні реконструюються ще десяток столичних парків. Звісно, вони будуть інакшими. Звісно, повторити «Наталку» неможливо. Але на цьому прикладі вчитимуться архітектори й будівельники, мери інших міст і представники комунальних служб.

Ото вам і «Наталка». Нехай поки й не зовсім досконала, але ж прекрасна, цікава й приваблива. Як і сама Оболонь. Як і рідний Київ.

#УДАР Віталія Кличка #Оболонь #Кличко – мер #КомандаКличка #Завжди_з_Киянами