skip to Main Content

Наркотична залежність серед молоді: чому важлива програма протидії?

26 червня у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним розповсюдженням. Таке рішення було прийняте Генеральною асамблеєю ООН у 1987 році в рамках десятиріччя боротьби з наркоманією та в знак посилення боротьби з обігом наркотичних речовин.

 

З того моменту пройшло вже 34 роки, але для України проблема згубного впливу психотропів та їх прекурсорів залишається актуальною і разючою.

За даними Європейського моніторингового центру з наркотиків та наркотичної залежності (ЄМЦННЗ), в Україні кількість померлих від отруєнь психоактивними речовинами щороку зростає: 2017 р. – 202 людини; 2018 р. – 335 людей; 2019 р. – 421 людина. Також з 2015 року зростає статистика вживання наркотиків серед учнівської молоді (15-17 років) – з 14,8% до 17,6%.

Протягом 2019-2021 років правоохоронні органи столиці задокументували 9 фактів збуту наркотичних речовин з використанням мережі Інтернет. Даний показник доводить необхідність всебічної ревізії віртуального простору на предмет реклами наркотиків.

Слід зауважити, що наркозлочини, є прихованими – такими, які потребують цілісного викриття. Отже, якщо такі злочини не були виявлені, вони не відображаються у статистичних даних, а тому статистика наркозлочинності має понижену релевантність та не відображає поточної ситуації в повній мірі.

А втім, це засвідчує очевидний факт – наркотик, як товар, поглинув значну частину ринку та перебуває на п’єдесталі тіньової економіки. У той час, як наркодилери збагачуються, хтось виносить з дому останні гроші, аби розквитатися за чергову дозу.

Вивчаючи проблеми Оболонського району, я відокремив для себе питання згубного впливу наркотиків на молодь, як пріоритетне і започаткував програму наркопатрулів. Мета проекту: знищити рекламу психотропних речовин і унеможливити їх придбання.

Таким чином, ми скошуємо траву, а корінь проблеми продовжує вгрузати, стає міцнішим з кожним роком бездіяльності. І ми, як прості громадяни, нічого не можем з цим зробити, бо існує ціла схема наркотрафіку, тож розповімо про це детальніше.

Розгалуження наркомережі починається з нарколабораторій. Це можуть бути теплиці, плантації, де фермери вирощують наркотичні речовини рослинного походження, або ж закриті приміщення, оснащені спеціальною технікою, де хіміки варять важкі наркотичні препарати. Коли товар виготовлений, постає необхідність його розповсюдити – типовий маркетинг. На даному етапі більшість ділків потрапляє до рук правоохоронних органів, якщо мова йде про масовий збут.

Які заходи вживає Київська міська державна адміністрація в рамках боротьби з обігом наркотиків?

19 лютого на засіданні Постійної комісії Київради з питань дотримання законності, правопорядку та зв’язків із правоохоронними органами було ініційоване створення Координаційної ради при Київському міському голові з питань запобігання дитячій наркозлочинності. Таке рішення свідчить про новий виток протистояння проблемі, адже вона потребує регулярної фіксації.

Зокрема, новоутворена Координаційна рада звернула увагу на відсутність наркослужби для дітей в місті Києві, що негативним чином впливає на дотримання їх прав, саме тому члени ради визначили для себе низку пріоритетних завдань: розробити цільову програму, спрямовану на запобігання поширенню алкоголічної та наркотичної залежностістворити амбулаторний центр для лікування підлітків, що потрапили в наркозалежність і здійснити підготовку коучів з питань профілактичної роботи з дітьми.

Велике значення має батьківське виховання та рівень їх терпимості до наркотиків. Батьки мають знати алгоритм дій на той випадок, якщо дитина потрапить під згубний вплив. На сьогодні старі важелі впливу на підлітків втратили колишню переконливість, а тому профілактична робота повинна стосуватись не лише дітей, а й дорослих.

В цілому моніторинг та протидія розповсюдженню психотропів визначається професійними обов’язками правоохоронних органів. Спеціалісти головного управління національної поліції у місті Києві проводять антинаркотичну медійну кампанію на своєму сайті, у соціальних мережах, на шпальтах періодичного видання та на каналі «Поліція Києва».

Також полісмени проводять спеціалізовані офлайн-тренінги з педагогічної підтримки фахівців соціальних служб. У поліції зазначають, що популяризація здорового образу життя призводить до формування корисних навичок, котрі допомагають уникати шкідливих звичок.

На моє переконання, вихід із ситуації може бути тільки один: консолідація довкола проблеми вживання наркотиків серед молоді та всебічний пошук шляхів її ефективного вирішення з метою мінімізації шкоди, що завдають психотропи. Правоохоронці, вчителі, посадовці – всі, хто має вплив на формування молодого покоління, мають докладати максимум зусиль, щоб захистити прийдешню генерацію від критичних наслідків.

Джерело: censor.net